Kalorifer petekleri içerisinde bulunan borulardan akan su, hızlı bir şekilde ilerleyerek, ortamın ısınmasını sağlar. Ancak içerideki boruların tıkanmış olması ısı akışını engeller. Suyun içerisinde yer alan kireç ya da kir gibi maddeler, yüksek ısı nedeniyle, petekteki borularda daha hızlı birikir.

Bu da boruların tıkanmasına neden olur. Peteklerde bakım işlemi yapılmasının amacı, boruların içinde biriken maddeleri ve peteğin tüm iç yapısını temizleyerek, su akışının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

Petek temizliği peteklerin özel kimyasal ve ilaçlarla temizlenerek, içlerinde gerçekleşen sıvı akışını daha verimli ve düzenli hale getirebilen bir yöntemdir. Bu sayede ısınma ile ilgili tam kapasiteli bir çalışmaya büyük oranda sahip olabilirsiniz. Peteklerin içerisinde zaman geçtikçe meydana gelebilecek sıklıkla karşılaşılabilen kireçlenme, balçıklaşma ve paslanma gibi sorunlara karşı mutlaka yılda en az bir kez özel olarak hazırlanan ilaçlı karışımlar ve çevre ile uyumlu kimyasallar yardımı ile temizlenmelidir.

Kalorifer petekleri ve yerden ısıtma sistemleri gibi ısıtma sistemlerinizde ve tabi ki kombilerinizin içlerinde mutlaka belirli oranda su bulunması gerekmektedir. Ancak bu su zamanla balçıklaşabileceği gibi kireçlenme de yapabilmektedir. Aşınma ve kirlenmelerin çoğu bu nedenlerden meydana gelmektedir. Söz konusu tortular vanaları ve petekleri daraltabileceği gibi tamamen tıkanmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle de peteklerde ciddi oranda ısı kayıpları meydana gelebilmektedir.

Kalorifer petek temizliği yapıldıktan sonra, ısınma problemi tamamen ortadan kalkacağı gibi, peteklerin altının ısınmaması, iç mekanda bulunan bazı peteklerin diğerlerine oranla çok az ısı vermesi ya da peteklerin geç ısınması gibi sorunların tümü çözülmüş olacaktır.

Temizleme işlemi esnasında kullanılan yöntemler tamamen verimi arttırmak amacıyla ya da söz konusu sistemlerin ömrünün uzatılması özel olarak yapılmaktadır. Petek temizliklerini düzgün olarak yaptıran kullanıcıların hem ısıtmalarında hem de yakıt tasarruflarında yaklaşık %20 ye varan artışlar görülmektedir.

Evinizdeki, iş yerinizdeki, ofisinizdeki her türlü petek, radyatör, kalorifer temizliği sorunlarınızda Maltepe’ de ve Maltepe’ nin tüm mahallelerinde “Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti” ilkemiz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz.